Changzhou DLX Alloy Co., Ltd.

Hanki ilmainen tarjous

Edustajamme ottaa sinuun pian yhteyttä.
Sähköposti
Nimi
Yrityksen nimi
Matkapuhelin
Viesti
0/1000
Puhtaaksi nikkelisarja

Kotisivu/Tuotteet/Puhtaaksi Nikkelisarja

Ultra-tarkka N4-puhdas nikkeli-lanka, jonka halkaisija on 0,03 mm, antureiden elementteihin

Tutustu erinomaisen hienoon, 0,03 mm (30 mikronia) leveään N4-puhdasnikkelilankaan ja -filamenttiin, jonka puhdistusaste on ≥99,9 %. Optimoitu tarkkuuslämpötila-antureihin, magneettisiin antureihin ja tyhjiöelektronikokomponentteihin. Maailmanlaajuinen tehdas-suora toimitus, räätälöity kääntö ja ISO-sertifioitu laatu.

Brand:
DLX
Spu:
N4
  • Yleiskatsaus
  • Tekniset tiedot
  • Tekniset parametrit ja materiaaliominaisuudet
  • Sovellukset
  • UKK
  • Suositellut tuotteet

Tuotteen lyhyt esittely

Suunniteltu erityisesti korkean luotettavuuden anturien valmistukseen

tämä 0,03 mm (30 μm) paksu N4-puhdas nikkeli-lanka tarjoaa erinomaisen metallurgisen puhtauden (≥99,9 % Ni), tarkan mitatoleranssin ja erinomaisen sähkö- ja lämpövakauden. Sen valmistus tapahtuu tiukassa tyhjiössä sulattamalla ja tarkalla timanttipiirtämisprosessilla, mikä takaa vakaaan lämpötilakerroin vastusarvon (TCR), korkean hapettumisvastuksen jopa 600 °C:n lämpötilassa sekä yhtenäisen vetolujuuden kriittisiin anturin ytimen osiin, mikrokuumentimiin ja tarkkoihin sähköön perustuviin mittalaitteisiin.

Tuotteen yleiskatsaus

Korkealaatuinen N4-nikkelilanka (vastaava kaupallisesti puhdasta nikkeliä, luokka Ni200 / UNS N02200), jonka halkaisija on erinomaisen hieno 0,03 mm, on olennainen toimintamateriaali nykyaikaisissa anturijärjestelmissä ja mikroelektromekaanisissa järjestelmissä (MEMS). Anturisuunnittelijoiden vaatii 30 mikron kokoiselle langalle nollatasoisia pinnan virheitä, yhtenäistä sähköistä resistanssia ja vakaita fysikaalisia ominaisuuksia, jotta lineaarinen signaalianto voidaan taata vaativissa lämpö- ja kemiallisissa olosuhteissa.

DLX Alloy tuottaa korkealaatuista N4-nikkelilankaa käyttäen raaka-aineenaan korkean puhtauden elektrolyyttistä nikkelikatodimateriaalia, tyhjiöinduktiosulatusta (VIM), jatkuvaa mikrovedointia ja suojailmaa käyttävää kirkastuspehmennystä. Tuloksena saavutettu kuitu on erinomaisen puhdas ja kirkas pinnaltaan, sen mekaaninen muovautuvuus on tasainen (venymä ≥15 %) ja sähköinen resistiivisyys vakaa (noin 0,096 μΩ·m lämpötilassa 20 °C). Käytetäänpa sitä vastuslämpötilantunteissa (RTD), lämpömassavirtamittareissa, vetyä tunnistavissa antureissa tai tyhjiöputkien hilarakenteissa, DLX Alloyn N4 0,03 mm:n puhtaasta nikkelistä valmistettu kuitu takaa toistettavan erästä erään suorituskyvyn ja pitkän käyttöiän.

2.jpg3.jpg

Avaintekniset ominaisuudet ja tekniset tiedot

  1. Korkea kemiallinen puhtaus: Nikkelin ja kobaltin kokonaissisältö ≥99,9 %, jossa hiili-, rikki- ja rautaepäpuhtaukset on tiukasti rajoitettu estämään jyvärajojen haurastuminen ja sähköisen resistanssin muuttuminen.
  2. Erinomainen tarkkuus mitoissa: Tarkka timanttityökalulla tehty vetäys säilyttää 0,03 mm:n halkaisijan ±0,001 mm:n toleranssilla ja erinomaisen pyöreyyden automatisoituun mikrokelaukseen ja pisteköytäykseen.
  3. Lineaarinen lämpötilakerroin vastuksesta: Vakaa TCR-käyrä (~0,0067/°C välillä 0 °C–100 °C) tarjoaa ennustettavan vastuksen muutoksen tarkkoihin lämpömittauslaitteisiin.
  4. Juurikka hionta: Kuumennettu puhtaassa vedyn tai hajotetussa ammoniakissa, jotta poistetaan pinnan oksidikalvo, mikrosäröt ja vetäysvoiteluaineen jäämät.
  5. Erinomainen mikroköytävyys ja kiinnitettävyys: Yhteensopiva laser-mikroköytäyksen, ultraäänisidonnan ja johtimen kiinnitystekniikoiden kanssa, joita käytetään anturipakkausten valmistuksessa.

6.png

Tekniset parametrit ja materiaaliominaisuudet

Parametriluokka Tekniset tiedot Standardiviite-/testiehdot
Materiaaliluokka N4 (puhtaasta nikkelistä / vastaa UNS N02200 -standardia) GB/T 21653-2008 / teollisuuslaatuvaatimukset
Nikkelipitoisuus (Ni + Co) ≥99.90% Kemiallinen spektroskopia
Johdon halkaisija 0,030 mm (30 μm / 0,0012 tuumaa) Optinen mikrometri (toleranssi ±0,001 mm)
Tiukkuus 8.89 g/cm³ Huoneen lämpötila (20 °C)
Liukenemispiste 1435–1446 °C Kiinteän ja nestemäisen faasin rajapinta
Curie-lämpötila 358 °C Ferromagneettinen siirtymä
Sähkön resistiivisyys noin 0,096 μΩ·m (9,6 μΩ·cm) 20 °C:ssa
Lämpötilakerroin (TCR) 6,0–6,7 × 10⁻³/°C Alue 0 °C–100 °C
Toimitustila Kiiltävä pehmennetty (pehmeä / M-kovuus) Vetyatmosfäärissä toimiva uuni
Jännitteistö (Rm) ≥420 MPa GB/T 21653-2008 Mekaaninen testi
Venymä (A100) ≥15% Standardimittapituus
Pehmennetyn kovuus 90–120 HB Perusstandardi
Kelojen pakkaus DIN100, DIN125 tai mukautetut mikrokelot Ei-tilastollisesti varustettu tyhjiöpakattu desikantilla
Pienin tilaukset määrä (MOQ) 5 kg (standardi) / 0,5 kg (näytteen hyväksyntä) Tehdassuora
Tuotantokapasiteetti 1 200 metrisiä tonnia/kk (seokset) ISO 9001 / IATF 16949 -sertifioitu tehdas

Teollisuuden anturit ja elektroniset sovellukset

  • Tarkat RTD-lämpötila-anturit: Ytimen tunnistuskelan johtimen käyttö ohutkalvo- ja langankäämityille vastuslämpömittareille, jotka toimivat lämpötilavälillä –50 °C–+300 °C.
  • Lämpötila- ja virtausanturit: Kuumalangaton anemometrit, mikrokalorimetriset kaasun tunnistimet ja lämmönjohtavuusanalysaattorit, joissa vaaditaan nopeaa lämpövastausta ja korkeaa korrosioresistenssiä.
  • Mikrokuumennuselementit ja sytyttimet: Matalatehoiset pienikokoiset kuumennuslankat lääketieteellisissä analyysilaitteissa, höyrystimissä ja laboratorion analyysilaitteissa.
  • Magneettikenttä- ja virtaprobit: Herkkä ytimen käämi, joka hyödyntää nikkelin ferromagneettista siirtymää ja korkeaa kyllästysmagnetisaatiota.
  • Tyhjiöelektroniset ja optiset laitteet: Verkot, kuitukannattimet ja johtimet tyhjiöputkissa, analyyttisissä massaspektrometreissä ja katodisädekokoonpanoissa.
  • Puolijohde- ja MEMS-liitännät: Erittäin hienojakoiset liitoslangat ja johtokehykset, joissa vaaditaan hapettumisresistenssiä ja alhaista kontaktiresistanssia.

4.jpg

Usein kysytyt kysymykset

K1: Miksi N4-luokan puhdas nikkeli on suositeltavampi kuin alhaisempaa puhtautta oleva nikkeli anturin ytimen elementeille?

A1: Anturisovellukset vaativat tarkkoja ja toistettavia sähköisen resistanssin käyriä. N4-luokan puhdas nikkeli säilyttää ≥99,9 %:n nikkeli-puhdauksen vähimmäismäisillä väliseoksilla (kuten hiilellä, rikulla ja piillä). Näillä ohjattuilla puhdastasoilla poistetaan taustasähköinen kohina, estetään resistanssin muuttuminen lämpösykleissä ja saavutetaan vakaa, lineaarinen lämpötilakertoimen resistanssi (TCR).

K2: Mitkä halkaisijan toleranssit ja kelap vaihtoehdot tarjoillaan 0,03 mm:n erinomaisen hienolle nikkeli-kuidulle?

A2: Meidän 0,03 mm (30 μm) N4-nikkeli-kuidun tuotantotoleranssi on standardimaisesti ±0,001 mm. Se kierretään tasaisella jännityksellä tarkkuuskeloihin (esimerkiksi DIN100 tai DIN125) puhtaassa tilassa, mikä varmistaa sileän kelautumisen korkeanopeudella tapahtuvassa automatisoidussa mikrokierrossa ilman langan tarttumista, taipumia tai jännityksen katkeamista.

K3: Mikä on tämän 0,03 mm:n nikkeli-langon toimitustila ja mekaaniset ominaisuudet?

A3: Standarditoimitusehdot ovat kirkkaasti hehkutettu (M-kovuus), mikä antaa vetolujuuden ≥420 MPa GB/T 21653-2008 -määritysten mukaisesti ja venymän ≥15 %. Tämä tarjoaa optimaalisen tasapainon muovattavuudelle ja mekaaniselle kestävyydelle pienensädeisten anturikelojen kääntämisessä ja mikropistehitsauksessa.

K4: Kuinka N4-puhdas nikkeli suoriutuu korroosioalttisissa tai korkean lämpötilan anturiympäristöissä?

A4: N4-puhdas nikkeli muodostaa tiukkaan, suojaavan nikkelioksidin (NiO) pintakerroksen korkeissa lämpötiloissa, mikä tarjoaa hapettumisresistenssiä jopa 600 °C:n lämpötilassa jatkuvassa käytössä. Lisäksi se osoittaa erinomaista vastustuskykyä kuiville kaasuille, pelkistäville ilmastolle ja syövyttäville emäksisille aineille, mikä tekee siitä sopivan teollisiin kaasuantureihin ja kemiallisten prosessien valvontaan.

K5: Mikä on näytteiden antamisen politiikka, pienimmät tilausmäärät ja mahdollisuudet erikoispakkaukseen?

A5: Teknisen testauksen ja prototyyppien validoinnin tarkoituksiin on saatavilla kokeilunäytteitä 0,5 kg:n keloissa. Standardien tuotanteriippujen vähimmäistilausmäärä (MOQ) on 5 kg. Mukana toimituksessa ovat myös erityisesti määritellyt kelat, staattista sähköä estävä tyhjiöpakkaus sekä erityisesti kyseistä tuotantoerää varten annettavat eräkohtaiset valssitutkimustodistukset (MTC EN 10204 3.1 -standardin mukaisesti) kemiallisine ja mekaanisine tutkimustiedoineen.

7.jpg8.jpg

Pyyntö Pyyntö Whatsapp Whatsapp Sähköposti Sähköposti